haber

Nilüfer’de “Kadın Dostu Kent” için örnek çalışmalar

BM Kadın Dostu Kentler Etap 2 Yerel Toplumu Güçlendirme Uzmanı Sezin Üskent, Kadın Dostu Kentler Projesinin ikinci etabında mahallelerde, cinsiyete duyarlı hizmet planlaması modeli üzerine bir Filipinli uzman ile birlikte çalıştıklarını anlattı. Üskent, “Pilot çalışmalarımız İzmir, Nevşehir, Şanlıurfa ve Trabzon’da yürütülüyor. Geliştirmekte olduğumuz model için Nilüfer Kent Konseyi ve mahalle komiteleri sisteminin çok önemli girdiler sağlayacağını düşünmekteyim. Ayrıca modelde planladığımız mahallelerde belki kadın alt komitelerinin kurulabilirliği, kent konseylerinin cinsiyete duyarlı faaliyet ve hizmet önerilerini belediyelere aktarmadaki rolü gibi önerilerimizi, konu hakkında önemli deneyimleri olan sizlerle tartışmanın bizi çok zenginleştireceğine inanıyorum,” dedi.  

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu da çalışmaları ve Mahalle Komitelerinin oluşum süreci hakkında bilgi verdi. Karşılıklı soruların sorulduğu toplantıda mahalle komitelerinden gelen temsilciler yaptıkları faaliyetleri de sundular. Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Canan Kızılaltun ise birimin çalışmalarını aktararak Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi hakkında bilgi verdi. 

Antalya, Bursa, Gaziantep, Malatya, Mardin, Samsun, İzmir, Kars, Nevşehir, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da yürütülen Kadın Dostu Kentler Projesi; kadınla ilgili sivil toplum kurumları, taban örgütleri, ulusal ve yerel düzeydeki devlet kurumları ile yapılacak yerel çalışmalar sonucunda, yerel yönetim planlama süreçlerine cinsiyet eşitliğinin dahil edilmesiyle, kadın dostu kentlerin oluşmasını zemin hazırlayan bir ortamın geliştirilmesini hedefliyor.