haber

Sporun kalbi bu şenlikte atacak

Geçtiğimiz yıl, 17 bin 285 öğrencinin yer aldığı Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri bu yıl daha geniş bir katılımla yapılacak.
Nilüfer Kaymakamlığı, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenecek olan 15. Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri için hazırlıklar başladı.
20 Nisan - 20 Mayıs tarihleri arasında atletizmden, squasha kadar 25 farklı branşta gerçekleştirilecek şenliklerle ilgili Nilüfer’de eğitim veren okulların müdürleri Holiday İnn Otel’de düzenlenen toplantıda bilgilendirildi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de toplantıya katıldı..
Toplantıda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı içine alan Spor Şenlikleri’ne her geçen yıl katılımın daha da arttığını belirtti. Bozbey, ‘Spor kenti Nilüfer diyorsak, her kesim spor yapma imkanını elde etmeli. Biz de bu hedefle tesislerimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Her yıl okullarımızdan katılım artıyor. Eğer bu kentte 400 bin kişi yaşıyorsa, 350 bin kişi bu şenliklere katılsın istiyoruz. Tüm okullarımızın şenliklere katılmasını istiyoruz, bu çok önemli. Çünkü biz, sporu şenlik adı altında içselleştirebilirsek, sporu halk için alışkanlık haline getirebilirsek en önemli başarıyı sağlamış olacağız. Biz bir anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Görev alacak öğretmenlerimize ve çalışanlarımıza özverili çalışmalarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. Nitelikli ve nicelikli bir şenlikle Türkiye’ye örnek olacağız’ şeklinde konuştu. 
Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer İlçe Kaymakamlığı ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özverili çalışması sonucunda Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’ni sürdürülebilir hale getirdiklerini belirterek, ‘Büyük bir başarıyı birlikte sağlayacağız’ dedi. Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin örnek olduğunu söyleyen  Bozbey, ‘Bizleri hemen hemen Türkiye’deki bütün belediyeler takip ediyor. Biz Nilüfer’de bu konuda iyi bir sistem kurduk ve bu işi hep birlikte başardık’ diye kaydetti.

Kardeş okullar da şenliğe katılacak
Nilüfer Spor Şenlikleri’ne önceki yıllarda sadece Nilüfer Belediyesi’nin kardeş şehirlerinden okulların katıldığını belirten Başkan Bozbey, 15. Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’ne ilçedeki okulların kardeş okullarının da katılacağını söyledi. Bozbey, ‘Bu sene bir farklılık getirelim istiyoruz. Eğer Nilüfer Uluslararası Spor Şenliği diyorsak tabi ki çocuklar olacak, hatta üniversite. Ama bunun yanında aileleri de katmamız lazım. Bu şenliğe, okullarımızın yurtdışındaki kardeş okullarının da katılmalarını sağlayalım’ dedi. Başkan Bozbey, yıllardır yurt dışından gelen çocukları kendi evlerinde ağırlayan ailelere de teşekkür etti.
Nilüfer  Kaymakamı Mustafa Kılıç da Spor Şenlikleri’ne tüm desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, bu şenliklerin kente değer kattığını söyledi. Kılıç, ‘Bu şenliklerin Nilüfer’e kattığı bir çok değer var. Özellikle yurtdışından gelen katılımcılar sayesinde ülkemizin tanıtımı, diğer ülkelerde olan soydaşlarımızla olan bağlarımızı güçlendirmemiz açısından katkılar sağlıyor. Spor altyapısı olarak ilçemizde kaliteli ve nitelikli tesisler mevcut. Bunların kullanımı açısından da bu şenlikler büyük bir imkan sağlıyor. Spor şenliklerine Nilüfer İlçe Kaymakamlığı olarak gereken tüm desteği vermeye hazırız’ diye konuştu.  
Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de ‘Nilüfer Belediyemizin 14 yıldır kurumsallaştırdığı Spor Şenlikleri, sadece ilçemizde değil, Türkiye çapında kardeş okullarımızın kaynaşmasına olanak sağlıyor’ dedi.

 

17 bin 285 öğrenci katılmıştı
Geçtiğimiz yıl yapılan Nilüfer 14. Uluslararası Spor Şenlikleri’ne 140 eğitim-öğretim kurumundan toplam 17 bin 285 sporcu-öğrenci katılmıştı. 26 branşta, 160 farklı kategoride yaklaşık bin 800 takımın mücadele ettiği şenliklerde dereceye giren öğrencilere 4000’e yakın madalya, 130 takıma kupa verildi.